Ze słowniczka LP - Sweethearting

Sweethearting, tym określeniem otwieramy nowy cykl artykułów wyjaśniających znaczenie naszym zdaniem najciekawszych pojęć ze słownika LP (Loss Prevention), znajdujących odzwierciedlenie w Polskich realiach.

W nawiązaniu do Polskich realiów, przypomnę jeszcze wcześniejszy artykuł wprowadzający do dyskusji na łamach lpforum.pl w związku z właściwym zrozumieniem loss prevention – Loss Prevention po Polsku – w dużym skrócie zwrócę uwagę, że LP to dużo szerszy obszar działania, a niżeli sama współpraca z firmą ochrony i łapanie złodziei…

A więc,

Sweethearting – co oznacza?
Sweethearting jest pojęciem używanym w słowniczku LP, choć jego znaczenie równie dobrze można przypisać do słownika FP (Fraud Prevention – zapobieganie nadużyciom). Ta dwukierunkowość wynika przede wszystkim z różnych obszarów jakich skutki działań obejmuje omawiane pojęcie.
Sweethearting przetłumaczyć można jako „miękkie serce” i w retailu jest praktyką stosowaną najczęściej przez personel podstawowy sklepu (sprzedawcę/kasjera), ale również może obejmować kadrę menedżerską.
Praktyka ta realizowana jest głównie poprzez świadome nadużywanie polityki rabatowej - obniżanie ceny pełnowartościowego towaru, lub jego nieznaczne uszkodzenie (nie wpływające na funkcjonalność) wymuszając w ten sposób rabat. Ma to na celu wygenerować dodatkową korzyść na rzecz kupującego, zazwyczaj wynikającą z dobrego gestu sprzedawcy/kasjera, ale niejednokrotnie w celu uzyskania dodatkowego zarobku przez sprzedawcę/kasjera (kupujący dzieli się ze sprzedawcą zazwyczaj połową wartości uzyskanego rabatu).
Praktyka ma zastosowanie głównie w gronie „zaufanych osób” na płaszczyźnie relacji pracownik – bliski znajomy, w tych miejscach gdzie kontrola nad procesami sprzedaży jest niewielka.
Ponadto praktyka sweethearting może obejmować stosowanie kodów zamiennych towarów podobnych ale o niższej wartości niż ten rzeczywiście wydawany klientowi, naliczanie niepełnej ilości zakupionego towaru (fałszywe gratisy), oraz fałszywe zwroty kasowe i realizacje fałszywych faktur. Jednakże te działania są już bardziej zaawansowaną, wynikającą ze sporej zuchwałości praktyką.
Sweethearting to jedna z wielu przyczyn powstania straty w detalu. Przeciwdziałać jej jest trudno, a głównym skutkiem jest utrata marży oraz towaru. Walka z nią wymaga stałych obserwacji, analiz sprzedażowych i skojarzenia pewnych faktów.

Diagnozując Sweethearting warto pod uwagę wziąć kilka istotnych czynników:
- jaka jest skala przyznawania rabatów i na jakim towarze;
- jaka ilość transakcji odbywa się za pomocą skanera (prawidłowe działanie), a jaka za pomocą ręcznego wprowadzenia kodu (nieprawidłowe działanie) - oczywiście jest to tylko przykład, a forma realizacji transakcji zależna jest od rodzaju stosowanego systemu;
- jaka jest skala nieprawidłowości w dokumentacji sprzedażowej;
- skojarzenie powyższego z konkretnym pracownikiem, a jeżeli to możliwe klientem;
- szczegółowa weryfikacja pojawiających się rozbieżności (braków i nadwyżek).

Definiowanie sweetheartingu następuje zazwyczaj po ujawnieniu konkretnego przypadku, a przeciwdziałanie tej praktyce wiąże się z ograniczeniem uprawnień sprzedawców/kasjerów i wdrożeniem skrupulatniejszych procedur związanych przyznawaniem rabatów.

Jedną ze skuteczniejszych metod walki z nadużyciem rabatów jest program lojalnościowy, gdzie klient nieposiadający karty nie jest uprawniony do otrzymania rabatu. Ogranicza to przyznawanie rabatów przypadkowym klientom w nie zawsze jasnych okolicznościach.

Czytany 1372 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział: Personel
Łukasz G.

Doradca ds. bezpieczeństwa w obiektach handlowych 

specjalista

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości artykułu bez zgody Redakcji BH zabronione.

Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas