Postępowanie sprzedawcy w przypadku napadu na sklep

Często właściwe i odpowiednie zachowanie może uchronić ofiarę przed negatywnymi skutkami napadu. W sytuacji ostrego napięcia emocji, które towarzyszy w takiej sytuacji zarówno po stronie sprawcy jak i ofiary wystarczy chwila nieuwagi – nierozsądku – aby doszło do tragedii.

Kilka dni temu ( 06.08 br. ) w Gliwicach w jednym z lokalnych sklepów miejsce miał napad. Sprawca użył broni gazowej, którą wycelował prosto w twarz 60-letniej sprzedawczyni.

Po wejściu do sklepu w Gliwicach na ulicy Błogosławionego Czesława najpierw poprosił o piwo, a następnie strzelił z broni gazowej w twarz ekspedientki. Z szuflady kasy fiskalnej ukradł 250 zł. i uciekł. 60-letnia sprzedawczyni na szczęście nie doznała poważnych obrażeń. Dzięki szybkiemu powiadomieniu na miejscu natychmiast pojawili się policjanci i wraz ze świadkiem rozpoczęli przeczesywanie okolicy. Po kilku minutach, w rejonie ul. Zabrskiej, dostrzegli podejrzanego. Mundurowi zatrzymali go i obezwładnili. W jego plecaku znaleźli pistolet, skradzioną gotówkę oraz piwo.” ( źródło: KMP GLIWICE ).

Szybka i sprawna akcja udała się przez prawie natychmiastowe zgłoszenie zdarzenia policji i zapamiętaniu przez świadka charakterystycznych szczegółów sprawcy. Dzięki temu świadek mógł pewnie rozpoznać sprawcę w czasie przeczesywania okolicy.

Jak więc postępować w przypadku napadu w lokalach handlowych, nie posiadających odpowiednio odstraszających środków ochrony ( zabezpieczeń technicznych, ochrony fizycznej )?

Profilaktyczne postępowanie w sytuacji napadu w różnego rodzaju poradnikach jest w większości bardzo podobne. Warto więc przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad.

1. Wykonuj polecenia - jedną z podstawowych zasad postępowania w sytuacji napadu to poddanie się poleceniom napastnika. Wykonywanie wskazanych przez niego zadań w znacznym stopniu może złagodzić agresję napastnika, a nawet uchronić przed użyciem przemocy wobec ofiary. Ponadto poddanie się poleceniom przyśpieszy działania napastnika, mogąc przy tym wpłynąć na skrócenie czasu trwania napadu. Pod żadnym pozorem nie zaleca się wdawać w dyskusję lub stawiać opór, szczególnie gdy sprawca posiada broń.

2. Zachowaj spokój - kolejną z zasad postępowania w sytuacji napadu to zachowanie spokoju. Dla wielu osób będących ofiarą może to być zadanie niezwykle trudne z uwagi na silny stres towarzyszący tej sytuacji. Nerwowe i paniczne zachowanie może wpłynąć na pogorszenie sytuacji i utrudnić właściwe wykonywanie poleceń. Taka postawa będzie irytowała napastnika i może on odebrać to jako celowe utrudnianie.

3. Zapamiętaj szczegóły – praktycznie zawsze wskazuje się na to, aby ofiara zapamiętała jak najwięcej charakterystycznych szczegółów napastnika np. wymowę ( jej wady, akcent ), twarz ( m.in. kolor oczu, włosy, zarost, przyozdobienia – kolczyki ) inne charakterystyczne elementy jak blizny, tatuaże, elementy ubioru itp… . Zapamiętanie charakterystycznych elementów pomoże policji w ujęciu sprawcy. Obserwacja jednak nie może być nachalna i drażniąca napastnika, który może zorientować się, że jest obserwowany. To może wywołać dodatkową agresję i odczucie zagrożenia, że może zostać rozpoznany.

Specjalista zespołu BH Grzegorz Krzemiński dodaje: Warto cały czas pamiętać, że zdrowie i życie jest bardziej cenne niż wiele z dóbr jakie mamy w lokalu handlowym. Tym bardziej, że wiele sklepów posiada ubezpieczenie na swoje mienie, właśnie w wyniku kradzieży. Osoby napadające bywają bardzo zdesperowane, dlatego dość prosto można przekroczyć linię, w której po prostu stres weźmie górę i zdarzy się nieszczęście. Warto czasem bardziej zastanowić się co może pomóc służbom w ujęciu osoby, a nie samemu próbować. Przy czym, przy opisie osoby zwróćmy uwagę, że wiele elementów sprawca może zmienić. Odzież może być ubrana „na ten jeden skok”, makijaż na twarzy może zmieniać rysy. Dlatego warto przy obserwacji zwrócić uwagę na cechy niezmienne i trudno zmienne.

4. Wezwij pomoc – gdy akcja napadu zakończyła się, a napastnik zbiegł z miejsca zdarzenia lub nadarzają się ku temu inne okoliczności. Ofiara, jeżeli jest do tego zdolna powinna praktycznie natychmiastowo powiadomić policję o zdarzeniu. W tej sytuacji należy podporządkować się poleceniom policji i czekać do przyjazdu patrolu interwencyjnego, który podejmie się dalszych czynności. Policja z pewnością odpyta o szczegóły napadu w tym: godzinę zdarzenia, opis sprawcy, pozostawione ślady, wyrządzone szkody czy kierunek – sposób ucieczki…

Wskazane wyżej zasady postępowania nie zagwarantują 100% bezpieczeństwa ofierze. Nie mniej jednak mogą wpłynąć na złagodzenie skutków napadu i uchronić ofiarę przed poważniejszymi konsekwencjami ewentualnego ataku.

Zasada napadu na lokale handlowe, w pewnym zakresie podobna jest do tych bardziej nagłośnionych w mediach z jakimi do czynienia mają mniejsze placówki bankowe. Sprawca wybiera miejsce w którym będzie czuł przewagę psychologiczną. W obiektach tych przeważnie znajduje się jednoosobowy personel i zazwyczaj jest to kobieta. Okoliczności te stawiają sprawcę ( zazwyczaj mężczyznę ) w dużo lepszej pozycji. Ponadto obiekty te ubogie są w dodatkowe systemy ochrony jak wideo rejestracja obrazu, czy przyciski napadowe, które mogą wpłynąć odstraszająco na napastnika. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią edukację personelu, a nawet pokusić się o ćwiczenia symulujące napad. Ćwiczenia pozwolą właściwie przygotować obsługę sklepu do działania w silnym stresie w sytuacji realnego zagrożenia. Jest to szczególnie ważne w sklepach osiedlowych - w regionach narażonych na zdarzenia napadowe ( rabunkowe ). Nie zaleca się przyjmowania postawy bohaterskiej nie mając do tego odpowiedniego przygotowania, nigdy nie wiadomo z jakimi umiejętnościami i wyposarzeniem przyjdzie spotkać się po stronie napastnika – kończy Łukasz Grzesik specjalista zespołu BH.

Czytany 3170 razy
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Dział: Wiedza
Zespół BH

specjalista

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości artykułu bez zgody Redakcji BH zabronione.

Strona: www.bezpiecznyhandel.pl
Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas