Systemy antykradzieżowe – co o nich wiemy. Cz.1 RF

Jedną z głównych ról w zapobieganiu stratom powstałym w skutek kradzieży, odgrywają elektroniczne systemy zabezpieczeń. Na linii frontu wyłania się system bramek antykradzieżowych, wspierający detalistów w codziennej walce ze złodziejami.

EAS
Elektroniczny system antykradzieżowy ( Electronic Article Surveillance – EAS ) to jeden z popularniejszych systemów stosowany w obiektach handlowych. Rolą systemu jest wychwycenie próby wyniesienia wcześniej właściwie zabezpieczonego towaru.
Z systemu EAS korzysta większość detalistów. Można spotkać go przede wszystkim w sklepach odzieżowych, elektronicznych, spożywczych, butikach, perfumeriach, a nawet w budowlanych i z reguły tam gdzie występuje asortyment podatny na kradzieże.

RF, EM i AM
Obecnie system bramek antykradzieżowych dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
1. System radiowy ( RF );
2. System elektromagnetyczny ( EM );
3. System akustycznomagnetyczny ( AM ).
W tym cyklu artykułu odniesiemy się do systemu radiowego ( RF ) jednego z chętniej wybieranych, a w kolejnych częściach do EM i AM.
Nazwa RF wywodzi się z j. angielskiego Radiofrequency. System działa w oparciu o fale radiowe w określonej częstotliwości.
Częstotliwość pracy anten RF mieści się w granicach od 2 do 10 MHz. Jednakże wskazuje się, aby zakres pracy wynosił 8,2 MHz.

System RF to dwie anteny:
- Nadajnik TX;
- Odbiornik RX.
Anteny można układać szeregowo w kolejności TX-RX-TX-RX-TX-RX tworząc linie ochrony wzdłuż wyjścia ze sklepu. Można też nadajnik i odbiornik umieścić w jednej antenie – jednakże nie preferujemy takiego rozwiązania z uwagi na pewne ograniczenia techniczne ( niższa czułość, możliwe fałszywe alarmy przy blisko ustawionej zabezpieczonej ekspozycji ).
Aby zapewnić skuteczność i poprawność działania systemu zalecamy stosować 2 anteny. Ważny jest również ich rozstaw.
W przypadku anten RF maksymalny rozstaw gwarantujący poprawną pracę to 180 cm. Natomiast zaleca się, aby nie był on większy niż 160 cm przy zastosowaniu różnorodnych form zabezpieczeń, a za optymalny przyjmuje się w granicach 90 – 120 cm.
Rozmieszczenie popularnych anten zależy w głównej mierze od infrastruktury obiektu.
Najczęstszym miejscem montażu systemu są boksy kasowe lub bezpośrednio wyjście ze sklepu. System ma wskazywać na fakt, dokonany tj. próbę wyniesienia towaru bez zapłaty. Oznacza to, że system aktywuje się dopiero, gdy klient przejdzie przez boks kasowy lub przejdzie przez wyjście dla klientów bez zakupu. Wtedy też ochrona lub personel sklepu może podjąć właściwe działania zapobiegawcze – wyjaśniające zaistniałą sytuacje.

Od czego zależy aktywacja systemu?
Aktywacja systemu RF następuje, gdy w polu fal radiowych znajdzie się etykieta RF lub klips. W takiej sytuacji bramka wyda sygnał akustyczny oraz zasygnalizuje przejście, które zostało naruszone poprzez sygnalizator świetlny zazwyczaj zamieszczony na górnej części anteny.
W przypadku bramek RF stosuje się etykiety o popularnych rozmiarach:
Kwadrat (cm x cm): 3x3, 4x4, 5x5;
Okrągłe (cm): 3, 4, 5;
Prostokątne: (cm x cm): 4x3, 5x3, 6x3;

Dostępne są również etykiety w kształcie owalnym lub w formie metki. Różnorodność występuje również we wzornictwie oznacza to, że etykieta może być w kolorze biały, czarnym, z nadrukowanym kodem kreskowym lub dowolnym znakiem/logiem.
Podobna różnorodność występuje w klipsach. Tu również możemy wybierać z pośród różnych rozmiarów, kształtów, kolorów oraz w zależności od zastosowania funkcji i sposobu montażu.
Podstawowy klips to tzw. Grzybek, który mocujemy na towarze za pomocą linki lub szpilki. W sklepach odzieżowych stosuje się także klipsy z wbudowanym pojemnikiem farby – to dodatkowa forma ochrony. Próba niepożądanego ściągnięcia klipsa, kończy się uszkodzeniem towaru poprzez zalanie go farbą. Jednakże szerzej na ten temat wypowiemy się w nieco innym cyklu artykułów o zabezpieczeniach.

System bramek RF to jeden z popularniejszych systemów dostępnych na naszym rynku. Za jego popularnością przemawia stosunkowo niewielka cena do pozostałych systemów, oraz jego wysoka skuteczność przy zachowaniu właściwych parametrów użytkowych. Nie jest to jednak system bez wad, gdyż można go ominąć chociażby stosując ekrany z foli aluminiowej – jest to powszechna metoda wśród złodziei. Można temu przeciwdziałać stosują odpowiednie uzupełnienia do systemu np. w postaci czujników wykrycia aluminium.
Jednakże każde z dostępnych rozwiązań ( RF, EM i AM ) ma swoje zalety i wady.

Przed wyborem systemu RF warto zweryfikować asortyment, którym handlujemy. Jak w przypadku stosowania klipsów za wielkich ograniczeń nie ma, tak w przypadku etykiet pewne ograniczenia już mogą występować. O występujących ograniczeniach warto porozmawiać ze sprzedawcą systemu, aby zapewnić sobie w pełni optymalny i właściwy wybór. My o nich z oczywistych wzglądów nie będziemy wspominać.

Czytany 1781 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety
Łukasz G.

Doradca ds. bezpieczeństwa w obiektach handlowych 

specjalista

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości artykułu bez zgody Redakcji BH zabronione.

Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas

Wydarzenia

Ankiety BH