Systemy antykradzieżowe – co o nich wiemy. Cz.2 AM

Rozpoczynając cykl „systemy antykradzieżowe – co o nich wiemy”, nawiązaliśmy do trzech podstawowych systemów jakie dostępne są na rynku.

W pierwszym artykule odnieśliśmy się do popularnych bramek RF, systemu radiowego > cz.1 RF <.
W drugim cyklu odniesiemy się do systemu AM – akustomagnetycznego.

Nazwa AM wywodzi się z j. angielskiego acousto magnetic. System działa w oparciu o wygenerowane niskiej częstotliwości pole magnetyczne. Częstotliwość pracy anten AM to 58 kHz.

Antenę można stosować pojedynczo ( opcja mono ) lub układać szeregowo ( opcja dualna ) tworząc linie ochrony wzdłuż wyjścia ze sklepu.
Aby zwiększyć skuteczność działania systemu zaleca się stosować 2 anteny. Ważny jest również ich rozstaw.
W przypadku anten AM maksymalny rozstaw może wynieść do 3,2 m przy zastosowaniu dwóch anten. Natomiast zaleca się, aby nie był on większy niż 200 cm przy zastosowaniu różnorodnych form zabezpieczeń, a za optymalny przyjmuje się w granicach 120 – 160 cm.

Rozmieszczenie popularnych anten zależy w głównej mierze od infrastruktury obiektu.
Podobnie jak w systemie RF, najczęstszym miejscem montażu systemu są boksy kasowe lub bezpośrednio wyjście ze sklepu.

Od czego zależy aktywacja systemu?
Dzięki zastosowaniu niskiej częstotliwości magnetycznego pola wygenerowanego przez antenę AM, uzyskano w ferromagnetykach ( def. ferromagnetyka ) unikalną odpowiedź dla anteny akustycznej. Unikalna odpowiedź wykrywana jest przez sąsiedni odbiornik AM. Przetworzony sygnał z ferromagnetyka wywołuje alarm, gdy w polu znajduje się określony wzór odpowiedzi.

W przypadku bramek AM stosuje się następujące typy zabezpieczeń:
Etykieta RD ( 4,5cm x 1cm )
Klips AM typu: Pająk, butelkowy, Ultra Gator, SuperTag, Teardrop, Long bestag, Universal Tag, Pencil 

Etykiety dostępne są w kolorze biały, czarnym, z nadrukowanym kodem kreskowym.

Główną zaletą etykiet RD systemu AM jest możliwość ponownej aktywacji, co pozwala na wielokrotne użycie.

Większa różnorodność występuje w klipsach. Tu możemy wybierać z pośród różnych rozmiarów, kształtów, kolorów oraz w zależności od zastosowania funkcji i sposobu montażu.

W porównaniu do zabezpieczeń RF, wybór klipsów jest zdecydowanie większy. Wynika to głównie z innego zastosowania bramek AM, ale o tym po zakończeniu tego cyklu.

System bramek AM to jeden z trzech popularniejszych systemów dostępnych na naszym rynku. Za jego popularnością przemawia możliwość stosowania zabezpieczeń na towarach metalicznych, co jest utrudnione w innych systemach. Dużą zaletą jest również szeroki rozstaw bramek i powtarzalność etykiet RD.

Przed wyborem systemu AM warto zweryfikować asortyment, którym handlujemy. Jak w przypadku stosowania klipsów za wielkich ograniczeń nie ma, tak w przypadku etykiet pewne ograniczenia już mogą występować. O występujących ograniczeniach warto porozmawiać ze sprzedawcą systemu, aby zapewnić sobie w pełni optymalny i właściwy wybór. My o nich z oczywistych wzglądów nie będziemy wspominać.

Czytany 1417 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety
Łukasz G.

Doradca ds. bezpieczeństwa w obiektach handlowych 

specjalista

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości artykułu bez zgody Redakcji BH zabronione.

Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas

Wydarzenia

Ankiety BH