Ręce do góry, to napad! – po co nam system ochrony?

Ostatnie tygodnie dostarczyły nam paru sytuacji, w których po raz kolejny sprzedawca został napadnięty w sklepie. W dniach 06.08 i 13.08 w miejscowości Pszczyna i Ciasna doszło do napadu rozbójniczego.
W Pszczynie sprawca zaatakował ekspedientkę uderzając ją butelką w głowę, zaś w Ciasnej sprawca (więzień, wykonujący prace interwencyjne w gminie) do ataku użył trzonka siekiery.

Wszystkie te zdarzenia miały bardzo podobny charakter i w każdym z nich sprzedawca maił styczność z bezpośrednią agresją. Przypomnę, że raptem w ubiegłym tygodniu na łamach BH odnieśliśmy się do profilaktyki zachowań w czasie napadu >>> czyt. Postępowanie sprzedawcy w przypadku napadu na sklep.

W kontekście tych wydarzeń odniosę się do roli zastosowania technicznych systemów zabezpieczeń, jako elementu wspierającego identyfikację sprawcy napadu oraz wspierającego wezwanie pomocy.

W przypadku ataku w Pszczynie, lokal wyposażony był w system telewizji przemysłowej.
Dzięki zarejestrowanemu obrazowi w łatwy sposób można było rozpoznać sprawcę. Zdjęcia z wideo ukazują sylwetkę i cechy charakterystyczne sprawcy ( poznajesz go? zdjęcia ).
O formie zastosowania systemu telewizji przemysłowej w małych i średnich sklepach wspominaliśmy już na łamach artykułu „5 wskazówek zapobiegania stratom dla małych i średnich detalistów”. System ten pełni rolę identyfikacji zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w lokalu handlowym. A zgromadzone w nim materiały, jako dowody mogą przyśpieszyć działania policji i sądu.

W przypadku realnych zagrożeń, które szczególnie występować mogą w lokalach handlowych znajdujących się w małych gminach sąsiadujących np. z zakładami karnymi ( Ciasna ), warto dodatkowo pomyśleć o systemie antynapadowym - sygnalizującym o zagrożeniu.
Sklep posiadający podstawowy system alarmowy z modułem GSM, niewielkim kosztem może rozbudować go o tzw. bezprzewodowy pilot napadowy. Aktywacja sygnału z pilota spowoduje natychmiastowe wezwanie grupy interwencyjnej. Świadomość tego, może sprawcę zniechęcić do dalszych działań powodując jego ucieczkę.

Natomiast na przykładzie Ciasnej zwraca się uwagę na postępowanie sprzedawcy wobec atakującego.
Z opisu zdarzenia przez policję wynika, że sprawca żądający wydania pieniędzy, spotkał się z odmową ( oporem ) ze strony sprzedawczyń. Reakcją na odmowę był atak! Przypomnijmy pierwszą zasadę z ubiegłotygodniowego artykułu:
1. Wykonuj polecenia - jedną z podstawowych zasad postępowania w sytuacji napadu to poddanie się poleceniom napastnika. Wykonywanie wskazanych przez niego zadań w znacznym stopniu może złagodzić agresję napastnika, a nawet uchronić przed użyciem przemocy wobec ofiary. Ponadto poddanie się poleceniom przyśpieszy działania napastnika, mogąc przy tym wpłynąć na skrócenie czasu trwania napadu. Pod żadnym pozorem nie zaleca się wdawać w dyskusję lub stawiać opór, szczególnie gdy sprawca posiada broń

Podsumowując, dochodzimy do prostego wniosku z którego wynika, że aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa personelowi, należy zadbać zarówno o odpowiednią wiedzę umożliwiającą właściwe reagowanie na wstępujące zagrożenia, ale również o system ochrony lokalu i sprzedawcy. Natomiast warto wspomnieć, że systemy ochrony możemy w tym przypadku podzielić na aktywny – bezpośrednio reagujący na zdarzenia np. pracownik ochrony i pasywny – techniczny, pośrednio oddziałujący na bezpieczeństwo w lokalu ( systemy sygnalizujące zagrożenia ).

Czytany 1690 razy
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dział: Artykuły
Łukasz G.

Doradca ds. bezpieczeństwa w obiektach handlowych 

specjalista

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości artykułu bez zgody Redakcji BH zabronione.

Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas