Prognozy na 2015r.

  • niedziela, Sty 04 2015
  • Napisał 

Partnerski portal Ochrona.pro w ostatnim czasie opublikował podsumowanie roku 2014 w branży ochrony. Temat ten głównie odnosi się do samej dziedziny ochrony osób i mienia. Jednak znaczna część aspektów podsumowania, powinna znaleźć się również w sferze zainteresowania kierowników, zarządców i menedżerów bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.

Wczoraj (03.01.br) na bazie tegoż podsumowania portal Ochrona.pro opublikował prognozy na rok 2015, na co zwrócił autor szczególną uwagę? Wybraliśmy najważniejsze aspekty o którym warto wspomnieć na łamach BH.

Rynek ochrony obowiązkowej vs ochrona dobrowolna

Wyższe stawki – autor w tej prognozie odnosi się do niedawnego przetargu na świadczenie usługi ochrony osób i mienia, który odbył się w Malborku. Przetarg rozstrzygnięto na korzyść Konsalnetu, choć oferta była wyższa o 30% od najniższej złożonej. Mimo, że dotyczy to ochrony obowiązkowej praktyka taka może znaleźć odzwierciedlenie na rynku komercyjnymzwraca uwagę autor. Firmy odważniej będą wykorzystywać ten argument, gdy trend wyboru wyższej stawki od najniżej stanie się powszechny. A klienci wybierający wyższe stawki będą zwiększać swoje oczekiwania szczególnie wobec wymagań zdrowotnych realizujących usługę pracowników.

Otoczenie prawne

Drugi segment, czy może drugi obszar, z ogromnym wpływem na sektor ochrony osób i mienia to prawo. Obecnie zmienia się dość znacznie, również w zakresie w jakim ma wpływ na stawki i zyskowność w ochronie.

Zmiana najniższej krajowej

Mimo pozornie małej zmiany w zakresie najniższej krajowej, będzie ona miała spory wpływ zarówno na rentowność kontraktów w ochronie, jak i na potencjalne inwestycje. Autor prognozy przypomina, że zmiana wyniesie kwotowo 70 pln brutto, z 1680 do 1750 pln, a więc wzrost o około 6%. W dalszej części tej prognozy autor wylicza całkowity koszt pracownika ponoszony przez pracodawcę. Całokształt tych zmian może wpłynąć gruntownie na wzrost oferowanych stawek minimalny – najniższych – za RBH (roboczo godzinę pracownika ochrony).

Inflacja/deflacja a wzrost wynagrodzenia

W danych podawanych przez Narodowy Bank Polski są dane dotyczące wzrostu cen towarów i usług – czyli popularnie inflacji. W tytule tego rozdziału mowa jednak o deflacji. Jest to współczynnik wzrostu cen towarów i usług który przyjmuje wartość ujemną, a więc towary i usługi są tańsze niż w analogicznym poprzednim okresie. Według danych NBP w miesiącach drugiego półrocza 2014 w Polsce odnotowano deflację od lipca do listopada (dane za grudzień dostępne będą dopiero 15 stycznia). Odpowiednio spadek cen towarów i usług wynosił (miesiąc do miesiąca roku poprzedniego – a więc np listopad 2014 do listopada 2013): w lipcu –0,2%, sierpień i wrzesień –0,3% październik i listopad –0,6%. Roczna prognoza dla 2014 wynosi 0,5%.
Nie jest to dobry kierunek dla sektora usług ochrony – zwraca autor.
Wiele umów o ochronę osób i mienia ma zapisany wzrost wynagrodzenia za ochronę o wartość współczynnika inflacji. Jeśli wzrost jest na poziomie 0,5%, a wzrost najniższej krajowej o 6%, to może się okazać, że sfinansowanie 5.5% różnicy będzie niemożliwe. Securitas osiąga średnią rentowność kontraktów na poziomie 5% i wyżej. Nasze krajowe spółki rzadko przekraczają 4%. Natomiast jeden z największych graczy, który jest zobowiązany publikować dane – IMPEL, wprost informuje o tym, że:
"Mimo podejmowanych działań zmierzających do poprawy efektywności, utrzymująca się silna konkurencja (której efektem jest systematyczny spadek cen usług ochrony fizycznej ochrony osób i mienia i cashprocessingu) spowodowała, że pierwsze półrocze 2014 roku zakończyło się ujemnym wynikiem segmentu Bezpieczeństwo (za sprawozdanie Zarządu z działalności H1 – strona 12)."

2015 nie da się ocenić bez zmian z 2016

W tym punkcie autor odnosi się do planowanych zmian związanych z oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Mimo, że kwestia ta dotyczy dopiero kolejnego roku, to przygotowania do niej mogą rozpocząć się w bieżący. Głównie z uwagi na zawarte umowy długoterminowe, które w swoich zapisach wcześniej nie ujmowały tych zmian prawnych, związanych ze znaczącym wzrostem kosztów pracownika. Wejście w życie oskładkowania umów cywilnoprawnych spowoduje spadek rentowności kontraktów. Ta wizja utraty zysków może spowodować, że w ostatnim kwartale roku Zleceniobiorcy, zaproszą swoich Zleceniodawców do trudnych negocjacji.

Podsumowanie autora

Kończy się era taniości w zamówienia – cena nie będzie już najważniejsza. O czym przekonaliśmy się już przy przetargu w Malborku.
Wzrasta płaca minimalna o około 6%, inflacja (podstawa zwiększenia kontraktu) tylko o 0,5%. W kasie agencji ochrony zabraknie przy obecnych kontraktach około 5,5% – a więc w okolicach opłacalności dobrych kontraktów i poniżej – średnich kontraktów.
Z końcem roku wchodzą nowe regulacje (tak naprawdę z początkiem 2016) o oskładkowaniu umów.
Szczerze? Nie wygląda to różowo. Rynek ochrony to nie tylko przetargi, które wydają się być dobrym kierunkiem dla pracowników kwalifikowanych. Ale widać, że niektóre agencje zaczynają już nieco pracować nad rentownością. IMPEL informuje o wychodzeniu z mniej rentownych kontraktów i podpisywaniu selektywnie nowych (czyli po dobrej ocenie ryzyka kontraktu). Podobnie czynią inne większe firmy. Co ciekawe – nawet Solid Security (informacje od informatorów), zmienia politykę i przestaje działać tylko na efekcie skali, a ocenia kontrakty na rentowności.

Zobacz pełny raport >>> Ochrona.pro

 

Redakcja Bezpiecznego Handlu do tych prognoz dodaje również swoje głównie z obszaru techniki dla detalistów:

IP chętniej wybierany od analogu

Koniec ery systemów telewizji przemysłowej w standardzie analogowym wielokroć był już zapowiadany. Jednakże analogom udawało się przetrwać, a nawet rozwijać poprzez zwiększanie swoich parametrów (głównie rozdzielczości), zachowując przy tym mocno konkurencyjną cenę do podstawowych kamer IP. Przeskok pomiędzy rozdzielczością kamer analogowych, a IP staje się jednak coraz mniejszy, a różnica cenowa nie jest już tak znacząca. Te zmiany mogą spowodować, że klienci chętniej zaczną sięgać po kamery wysokiej rozdzielczości (Mpx), a dodatkowym atutem tych zmian może się okazać większa integralność systemów IP.

Wsparcie sprzedaży wideo analizą

Wzrost zainteresowani technologią IP może mieć wpływ na rozwój wideo analizy. System wideo analizy poniekąd już znajduje zastosowanie w handlu, jako systemy wsparcia sprzedaży. Jednakże wielu potencjalnych odbiorców tej usługi nie ma przygotowanej infrastruktury technicznej (dobrze rozmieszczonych kamer, przestarzałą technologie, wyznaczonych punktów obserwacji). Przypuszczamy, że wraz z coraz większym zainteresowaniem zmianą technologii analogowej na IP wzroście zainteresowanie wideo analizą.

Testy RFID

To kolejny obszar techniki, która znajduje coraz większe zastosowanie, nie tylko w identyfikacji personelu. Ale również wsparciu sprzedaży i zapobieganiu stratom. Odpowiednio „otagowany” towar można śledzić w całym procesie dostaw, co znacząco wpływa na jego bezpieczeństwo i niwelowanie strat. Wzrasta skuteczność na przyjęciu i wdrożeniu towaru do części handlowej, a największą jego zaletą jest zmniejszenie kosztów inwentaryzacyjnych. Choć małymi krokami system ten przedziera się na krajowy rynek, głównie poprzez zwiększenie standardów zachodnich korporacji. To dla rodzimych detalistów nadal jest on za drogi. Nie mniej jednak przewidujemy, że w bieżącym roku znajdzie się coraz więcej chętnych na testy systemu, a to może przełożyć się na przyszłe plany inwestycyjne.

Podsumowując obie prognozy zgodnie twierdzimy (z redakcją Ochrona.pro), że kończy się czas nagminnych oszczędności w obszarze bezpieczeństwa i rozwoju techniki.
Bieżący rok nie będzie tańszy od poprzedniego, a nieugiętym na zmiany trudno będzie utrzymać budżety w rydzach. Zarówno zmiany prawne, jak i postęp technologiczny (szczególnie w obszarze wzrostu sprzedaży) wymuszą wzrost kosztów i inwestycji na utrzymanie optymalnego dla danej struktury poziomu bezpieczeństwa.

Czytany 1601 razy
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Dział: Artykuły
Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas