Nowy barometr kradzieży w handlu detalicznym 2014-2015

  • poniedziałek, Lis 16 2015
  • Napisał 

Kradzieże dokonywane przez konsumentów są podstawową przyczyną strat w handlu. A oprócz tego detaliści odnotowują wzrost zagrożeń nowymi kradzieżami zewnętrznymi dotyczącymi włamań do systemów komputerowych i naruszeń prywatności…

Tak rozpoczęliśmy ubiegłoroczne podsumowanie raportu, czy od tego czasu coś się zmieniło?

W najnowszym wydaniu Barometru jego autorzy wskazują, iż globalny poziom strat wzrósł z 0,94% w latach 2013-2014 do 1,42% w latach 2014-2015. Jako główny powód rosnących strat wskazuje się napięte warunki gospodarcze, duże bezrobocie oraz spadające zaufanie klientów, a także kradzieże wewnętrzne i/lub błędy w procesach, czy nieustannie rozwijające się sposoby kradzieży zewnętrznej.

W branży detalicznej nadal wyróżnia się cztery główne kategorie strat i są to: straty wewnętrzne, zewnętrzne, związane z dostawami i administracyjne.

Interesującym może być fakt, że w bieżącej edycji raportu jako główne źródło strat wskazuje kradzieże wewnętrzne, które globalnie są na największym poziomie. W ubiegłorocznej edycji kradzieże zewnętrzne były wśród badanych uczestników największym problemem.
Kradzieże wewnętrzne wzrosły do 39% względem 28% w roku poprzednim, kradzieże zewnętrzne odnotowały spadek z 39% do 38%, oszustwa przy dostawach zmalały do 7% z 13%, a straty administracyjne spadły do poziomu 16% z 21%.

Badania przeprowadzono w 24 krajach sklasyfikowanych na regiony:
Azja i Pacyfik – Australia, Chiny, Hongkong i Japonia.
Europa – Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.
Ameryka Łacińska  Argentyna, Brazylia i Meksyk.
Ameryka Północna  Stany Zjednoczone.

Postanowiliśmy opisać wybrane zagadnienia, szczególnie te bliskie nam najbardziej. Jak na tle innych krajów wypada Polska?

Europa na tle innych regionów

W przedstawionym raporcie globalnym, tylko Europa doświadcza niewielkiej poprawy w zakresie strat na poziomie 0,06% do ubiegłego roku, odnotowując straty na poziomie 1,05%. Pozostałe regiony odnotowały pogorszenie wyniku Ameryka Łacińska 1,55% - pogorszenie o 1,07%, Ameryka północna 1,27% - pogorszenie o 0,69% i Azja-Pacyfik 1,17% - pogorszenie o 0,20%.

Polska na tle innych krajów

Według raportu The Global Retail Theft Barometer Polska sklasyfikowana została na 4 miejscu wśród 16 krajów (Straty w europejskim handlu detalicznym zależnie od kraju 2014-2015 – wszyscy respondenci) z poziomem strat 0,88%. Najgorzej w odniesieniu % wypada Holandia z wynikiem 1,48%, najlepiej zaś Norwegia z wynikiem 0,75%. W tym samym zestawieniu podana została wartość strat wyrażona w miliardach USD. W zestawieniu wartości strat najgorzej wypadają Niemcy z wynikiem 6,62, tuż za nimi jest Wieka Brytania z wynikiem 5,2, a najniższą wartość strat wyrażoną w miliardach USD ma Portugalia z wynikiem 0,49. Wartość strat w Polsce określona jest na poziomie 0,97.

Gdzie i kto kradnie

Raport wskazuje, że najwyższe straty w Europie w śród wszystkich respondentów odnotowały wg rodzajów: apteki/drogerie 2,25%, sprzedawcy biżuterii i zegarków 1,66%, domy towarowe 1,47%. Natomiast najniższy poziom strat odnotowują: markety elektroniczne 0,79%, inni sprzedawców towarów niespożywczych 0,62%, sklepy ogólnospożywcze 0,20%.
Wśród badanych rodzajów sklepów znajdują się również m.in: dyskonty, galerie handlowe, hipermarkety/detaliści masowi, hurtownie dla posiadaczy kart członkowskich, markety budowlane, markety sportowe, perfumerie, sklepy odzieżowe, sklepy z zabawkami i grami, stacje benzynowe, supermarkety/detaliści spożywczy.

Natomiast, jako źródło strat w Europie raport wskazuje główną przyczynę kradzież sklepową 42%, kradzież dokonaną przez nieuczciwego pracownika 25%, straty administracyjne i niewynikające z przestępstw 24%, oszustwa dostawców 9%. Na tym tle Polska kształtuje się następująco: 50% stanowią klienci, 34% pracownicy, 11% dostawcy i 5% błędy administracyjne i straty nie mające charakteru przestępstw.
W Polsce zarówno w kwestii strat spowodowanych przez klientów jak i pracowników wyniki te pogorszyły się w stosunku do roku poprzedniego.

W tym roku raport nie obejmuje kryteriów wiekowych osób dokonujących kradzieży sklepowych.

Najczęściej kradzione produkty

W raporcie odnaleźć możemy klasyfikację najczęściej kradzionych produktów, podzielonych kolejno na następujące branże:
Sklepy odzieżowe: akcesoria modowe, obuwie, bielizna, okulary przeciwsłoneczne, torebki.
Markety budowlane: elektronarzędzia, baterie, zamki drzwiowe, śrubokręty i uszczelki/podkładki, kable.
Markety elektroniczne: akcesoria mobilne, iPhone’y/smartfony, iPady/tablety, akcesoria peryferyjne, gry wideo, filmy, muzyka.
Żywność i napoje: wina i wyroby spirytusowe, sery, świeże mięso, ryby, wyroby delikatesowe.
Zdrowie i uroda: golarki, kosmetyki do makijażu, perfumy, kosmetyki do ochrony przed słońcem, produkty higieny jamy ustnej.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją do której dostęp można uzyskać za pomocą strony:
The Global Retail Theft Barometer
---
Autor: The Smart Cube / Checkpoint System 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone.
Podziękowania dla Retail Partner Polska za dostarczenie pełnej wersji raportu.

Czytany 1812 razy
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Dział: Raporty
Zaloguj się, by skomentować

Obserwuj nas