Jakie są cechy profesjonalnego złodzieja…?

Właśnie taka myśl przyszła mi dzisiejszego dnia, a to w debacie o tym, kto i dlaczego kradnie w sklepach.
Kim w ogóle jest profesjonalny złodziej (zawodowiec) i jak go rozpoznać?
Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w kilku zdaniach.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to to, że jest niewidoczny, na pozór normalny – potrafi wtopić się w otoczenie, manipuluje gestami oraz mową. Jest inteligentny, taktowny, ukrywa emocje, co wyróżnia go na tle amatorów. Potrafi wzbudzić ogólne zaufanie.

Nie interesuje go byle co, ma cel i wie, w jaki sposób go osiągnąć. Skupia się na wartościowych rzeczach, które przynoszą mu konkretne korzyści.

Jest ostrożny w tym co robi i stara się nie pozostawiać śladów swojej aktywności. Potrafi się wycofać, gdy czuje się zagrożony, zmniejszając w ten sposób ryzyko ujawnienia. Doskonale wykorzystuje nadarzające się okazje.

Działa sam lub w dobrze zorganizowanej grupie, w której każdy członek odgrywa swoją rolę. Działa systematycznie, gdyż skradzione rzeczy stanowią jego dochód. Z tego powodu ma szeroki zakres zainteresowania, który wymaga odpowiedniego planowania.

Czy jest uchwytny…? Tak, ale wymaga to aby po drugiej stronie – obserwacyjnej, była równie dobrze zorganizowana i analityczna osoba, potrafiąca kojarzyć zaistniałe zmiany w otoczeniu sklepu.

Pozostając w temacie osób dokonujących kradzieży sklepowych, zapoznaj się również z: amatorzy i zawodowcy

Powrót do strony głównej