Szybkie porady jak zabezpieczyć mały sklep przed włamaniem

Nierzadko policyjne notatki zawierają informacje o włamaniach do sklepów. Dotyczy to zazwyczaj małych formatów osiedlowych. Dlaczego sprawcy włamań wybierają właśnie takie formaty? Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim są na wyciągnięcie ręki, sprawcy zazwyczaj pochodzą z okolic sklepu, znają sklep oraz wiedzą, że nie są dobrze zabezpieczone. To powoduje, że włamanie jest łatwiejsze i obarczone mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

Włamywacze najczęściej kradną gotówkę znajdującą się w kasetce kasy lub innym niezabezpieczonym przed włamaniem miejscu. Jednostkowo nie są to duże wartości, ale zwykle to im wystarczy.

Następnie można wymienić alkohol i wyroby tytoniowe oraz artykuły spożywcze. Dzieje się tak gdyż sprawcy tego rodzaju włamań działają głównie pod presją zaspokojenia własnych potrzeb. Nie są szczególnie wyrafinowani, po prostu kradną na bieżącą konsumpcję.

Jeśli mówimy o kradzieży zarobkowej, wtedy włamywacze chętniej wybierają sklepy z elektroniką użytkową lub innymi wartościowymi rzeczami np. lombardy. Ponieważ dają większy zysk z łupów, które uda się zdobyć.

Na co należy zwrócić uwagę zabezpieczając taki sklep i jakie rozwiązanie systemowe wybrać?

Odpowiednim rozwiązaniem będzie kompleksowy system składający się z monitoringu wizyjnego, systemu alarmowego, usługi monitorowania alarmu włamaniowego wraz z interwencją. Są to systemy wzajemnie uzupełniające się, zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wbrew pozorom nie rujnujące małych budżetów.

Co wziąć pod uwagę przy zastosowaniu monitoringu wizyjnego:
  • Dobór sprzętu zapewniającego odpowiednią rozdzielczość obrazu i dobrą jakość widzenia w zaciemnionym pomieszczeniu. Wysoka rozdzielczość obrazu zapewnia utrwalenie szczegółów zdarzenia, co pomaga w identyfikacji sprawcy. Biorąc pod uwagę, że większość włamań ma miejsce w nocy, wybór kamery z trybem nocnym jest kluczowy.
  • Lokalizacja kamer powinna obejmować newralgiczne punkty, takie jak główne drzwi wejściowe do sklepu (od zewnątrz i wewnątrz), obrys budynku/lokalu*, kasa, przestrzeń handlowa – w tym stoiska z drogimi towarami, pomieszczenia/miejsca do magazynowania towarów i innych kosztowności, o ile w pomieszczeniach tych znajdują się okna i drzwi umożliwiające dostęp z zewnątrz. Aczkolwiek nie jest to wyłącznie jedyny warunek. Kamery w tych miejscach mogą spełniać również inną rolę nadzorczą np. w celu ochrony przed kradzieżą wewnętrzną, jeśli właściciel zatrudnia dodatkowych pracowników i ma w związku z tym obawy.

*Odpowiednie rozmieszczenie kamer zewnętrznych może być pomocne w ustaleniu drogi ucieczki sprawcy włamania. Takie informacje mogą być przydatne dla policji i prowadzić do miejsc również monitorowanych, które dostarczą dalszych informacji pomocnych w ujęciu sprawcy.

  • Możliwość zdalnego podglądu to już powszechna funkcjonalność większości systemów monitoringu, nawet tych najprostszych do użytku domowego. Dlatego należy to mieć. Ta funkcja zapewnia kontrolę nad zdarzeniami w czasie rzeczywistym i może przyspieszyć reakcje po wykryciu zdarzenia. Funkcja wykrywania ruchu wspiera to, wysyłając powiadomienia, gdy w wybranym obszarze widzenia kamery pojawi się niepożądany ruch.

Przeczytaj więcej o monitoringu: CCTV – dobre praktyki

Co wziąć pod uwagę przy zastosowaniu systemu alarmowego:
  • System alarmowy powinien zawierać takie elementy jak czujki ruchu, kontaktrony (drzwi i okna) oraz w razie potrzeby czujnik zbicia szyby – szczególnie na dużych przeszklonych elewacjach. O uruchomieniu systemu alarmowego w sklepie informuje sygnalizator akustyczny, którego zadaniem jest odstraszenie sprawcy włamania i zwrócenie uwagi osób znajdujących się w pobliżu zdarzenia.
  • Elementy systemu alarmowego powinny być zlokalizowane w miejscach/pomieszczeniach, do których możliwy jest dostęp z zewnątrz. Stanowią pierwszą linię obrony w tych punktach. Nie bój się powielania elementów, np. kontaktron na oknie i czujka ruchu w jednym pomieszczeniu. Czujka poinformuje Cię, gdy wykryje ruch, zwykle już w pomieszczeniu. Z kolei kontaktron poinformuje o zdarzeniu przy otwarciu okna, ale nie tylko. Jeżeli okno nie zostanie zamknięte przed uruchomieniem systemu alarmowego, system poinformuje Cię o tym fakcie. Pozwala to uniknąć sytuacji pozostawienia uchylonych okien lub drzwi, co może być dobrą okazją do przedostania się do wnętrza sklepu. Przy doborze poszczególnych elementów należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dopasowanie do warunków w jakich będą pracować, gdyż może to wpłynąć na ograniczenie fałszywych alarmów. 
  • Podobnie jak dla monitoringu wizyjnego, tu również jest możliwość zdalnego zarządzania systemem alarmowym i monitorowania zdarzeń alarmowych.

Nie zapominajmy o bardziej tradycyjnych twardych rozwiązaniach, takich jak odpowiednie zamki i drzwi do pomieszczeń, rolety antywłamaniowe czy sejf do przechowywania gotówki i kosztowności. Duże znaczenie ma również dyscyplina i porządek w niepozostawianiu łatwo przenośnych kosztowności w miejscach ogólnie dostępnych i niezabezpieczonych. Te elementy powinny budować podstawę bezpieczeństwa sklepu. System alarmowy jest uzupełnieniem tych środków bezpieczeństwa, a nie ich substytutem.

Przeczytaj również poradę: Czy system alarmowy ma sens w sklepie?

W przypadku posiadania systemu alarmowego bezwzględnie konieczne jest podłączenie go do Centrum Monitorowania Alarmów. Możesz samodzielnie monitorować sygnały alarmowe, ale nie możesz tego robić 24/7. Nie będziesz też w stanie samodzielnie i szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Dlatego warto powierzyć ten element ochrony wyspecjalizowanym firmom ochroniarskim. Przy wyborze usługi nie należy kierować się wyłącznie kryterium ceny (zwłaszcza, że nie jest to droga usługa, a różnice cenowe mogą być niewielkie). Pierwszym kryterium powinna być ilość dostępnych ekip interwencyjnych w okolicy Twojego sklepu, a następnie czas reakcji. Cena później. Pozwoli to zmaksymalizować czas reakcji na zdarzenie, a w przypadku jego wystąpienia przyczyni się do tego, że będzie ono trwało krócej, a tym samym szkody będą mniejsze, z dużą szansą na ujęcie sprawcy.

Podsumowując

Planując zabezpieczenie sklepu przed włamaniem nie możesz skupiać się tylko na jednym rozwiązaniu. Bo to może nie wystarczyć. Na ochronę należy patrzeć szerzej i bardziej kompleksowo. Wtedy jest szansa, że będzie działać poprawnie i uchroni przed stratą.
Nie musisz wybierać najdroższych rozwiązań na rynku zabezpieczeń, ale nie powinieneś też wybierać najtańszych, niesprawdzonych rozwiązań. Koszt powinien być zrównoważony z celem, który chcesz osiągnąć. Dobrze dobrane rozwiązanie może służyć przez długi czas i nie będzie się wiązać z nieprzewidzianymi kosztami.

Powrót do strony głównej