Spadek w statystykach kradzieży – dane KGP za 2024 r.

Pojawiły się oficjalne dane Komendy Głównej Policji dotyczące kradzieży sklepowych za rok 2024. Przyjrzyjmy się, co mówią liczby i jakie wnioski można z nich wyciągnąć.

Szybkie spojrzenie na liczby

Według statystyk, w 2024 roku zgłoszono 30,1 tys. przestępstw kradzieży sklepowych – to aż o 24,7% mniej niż rok wcześniej. Podobnie spadły statystyki dotyczące wykroczeń kradzieży, których było 244 tys., co oznacza spadek o 14,8% rdr.

Już od początku roku było widać, że tendencja spadkowa ma szanse utrzymać się do jego końca, i dokładnie tak się stało.

Przeczytaj też:
Co oznaczają te liczby?

Z jednej strony spadek ten to dobra wiadomość – zmalała presja kradzieży – zwłaszcza po rekordowym 2023 roku, który przez ostatnie 4 lata przyniósł najwyższe statystyki kradzieży.
Z drugiej strony, widać też, że ożywienie w handlu sprawia, iż drobniejsze kradzieże mogą być mniej zauważalne lub więcej spraw może kończyć się polubownie – bez zgłaszania policji.

Należy również pamiętać o zmianie progu między wykroczeniem a przestępstwem, który miał miejsce w IV kwartale 2023 roku. Mogło to wpłynąć na mniejszą liczbę odnotowanych przestępstw.

Jeśli chodzi o spadek wykroczeń, może on wynikać również z poprawy sytuacji gospodarczej. Spadek inflacji zmniejszył presję ekonomiczną, przez co mniej osób decyduje się na kradzieże wynikające z trudnej sytuacji finansowej. Potwierdzają to wcześniejsze analizy i dane, na które wielokrotnie zwracałem uwagę w prasie.

A co z 2025 rokiem?

Patrząc na dane rok do roku, można być optymistą. Ale czy na pewno?
Biorąc pod uwagę, że 2023 rok był wyjątkowy pod względem liczby kradzieży, warto cofnąć się jeszcze dalej, do 2022 roku:

  • Przestępstwa kradzieży: 30,1 tys. (2024 r.) vs. 32,8 tys. (2022 r.) – spadek o 9%.
  • Wykroczenia kradzieży: 244 tys. (2024 r.) vs. 234,4 tys. (2022 r.) – wzrost o 4%.

Widać, że 2024 rok to nie aż taki przełom, jak mogłoby się wydawać. To porównanie może nawet lepiej odzwierciedla skutek zmiany prawnej „progu” tj. mniej przestępstw, kosztem większej ilości wykroczeń. Możliwe, że w 2025 roku statystyki będą kształtować się podobnie, a może nawet na wyższym poziomie w porównaniu do analogicznego okresu – taka moja szybka prognoza.

Sprawdź te porównanie: Statystyka kradzieży sklepowej cz.1 – przestępstwa i wykroczenia w liczbach

Szczegółową analizę tego trendu przygotuję w osobnym wpisie – wtedy zajrzę w dane jeszcze dokładniej.

Powrót do strony głównej