TOP najczęściej kradzionych towarów

W następstwie ostatnich wpisów dotyczących wzrostu kradzieży w handlu, warto wspomnieć również o tym, co jest kradzione najczęściej i z jakiego powodu. Wymieniam klasyki, które najczęściej pojawiają się zarówno w globalnych raportach dot. kradzieży oraz lokalnych notatkach policyjnych.

Przy tej okazji polecam także śledzenie działu „przegląd prasy”, w którym na bieżąco zamieszczam skróty najciekawszych notatek policyjnych.

Oto najczęściej kradzione towary:

Alkohol

Alkohol jest jednym z towarów najczęściej wybieranych przez osoby dokonujące kradzieży. Dobre alkohole potrafią sporo kosztować, ale nawet te z niższej półki i tanie mogą okazać się niedostępne dla portfela osób, które spożywają je w nadmiarze i nie chcą na nie wydać ani złotówki. Wiele osób kradnie alkohol, aby samemu go spożyć, lub sprzedaje go innym, zarabiając na tym. Ponadto dostęp do alkoholu zwykle nie jest szczególnie utrudniony, gdy jest on eksponowany na dużych, ogólnodostępnych powierzchniach. Łatwiej wtedy go ukraść i uniknąć rozpoznania.

Raport ACS Crime Report 2023 wskazuje alkohol jako drugi najczęściej kradziony produkt. Również w przeglądzie napady i rozboje, ten towar wyłania się jako najbardziej pożądany przez osoby dokonujące rozbojów.

Kosmetyki i perfumy

Kosmetyki i perfumy zajmują wysokie miejsce na liście złodziei sklepowych. Zwłaszcza dla tych, którzy kradną dla zysku. Tę grupę towarów charakteryzują małe gabaryty, co ułatwia ukrycie dużej ilości towaru, np. w torebce lub kieszeni. Ceny jednostkowe markowych towarów mogą być wysokie, co zapewnia duży zysk na odsprzedaży nawet za niewielką część ceny z metki. Co więcej, jest to towar szybko zbywalny, na który łatwo znaleźć nabywcę. 

Odzież i akcesoria

Pęd za modą i chęć posiadania topowych produktów często wywiera presję, zwłaszcza na młodych ludziach. Kradzieże w tej grupie zwykle są na użytek własny, ale nie brakuje też kradzieży w celach zarobkowych, ponieważ towary te również można szybko i łatwo sprzedać.
Drobne akcesoria można ukryć, a odzież ubrać na siebie licząc, że nie zostanie to zauważone przez obsługę.

Raport NRF National Retail Security Survey 2023 akcesoria do odzieży umieścił bardzo wysoko na swojej liście, zajmują one pierwsze miejsce. Tuż za nimi na drugim miejscu jest odzież.

Artykuły spożywcze i chemiczne

Artykuły spożywcze i chemiczne zawsze były na celowniku złodziei sklepowych, zwłaszcza te na których można szybko zarobić jak np. kawa czy środki do prania. Kradzież żywności na potrzeby własne jest dość powszechna, jednak z powodu rosnących cen, zyskała na znaczeniu i stała się bardziej dotkliwa. Żywność zwykle nie jest szczególnie chroniona dlatego stosunkowo łatwo ją ukraść. Zdarzają się też przypadki spożycia produktów w sklepie.

Ostatnie opinie detalistów nie pozostawiają złudzeń, że kradzież żywności rośnie. Wskazuje na to także Raport Trend in retail thet to Juna 2023, który obrazuje dynamikę wzrostu kradzieży żywności w ostatnich latach w stosunku do pozostałych grup towarowych.

Elektronika użytkowa

Jedną z lepiej chronionych grup towarów na tej liście jest elektronika użytkowa. Nie zniechęca to jednak złodziei, którzy często podejmują to ryzyko z chęci posiadania nowych przedmiotów i drogich akcesoriów. Elektronikę użytkową kradnie się na potrzeby osobiste lub w celach zarobkowych, gdyż kradzież jednego markowego produktu może przynieść duży zysk. Newralgicznym momentem dla elektroniki użytkowej jest przede wszystkim moment wprowadzenia na rynek nowych, wyczekiwanych produktów.

Motywy kradzieży mogą być różne, nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nich szkodzi sklepowi, wyrządzając mu stratę. Śledząc trendy, informacje można najczęściej pozyskać z raportów zagranicznych i choć mogą one różnić się skalą kradzieży i kolejnością wskazywania problemów, to są one podobne, wskazując na powszechny problem rosnącej kradzieży w branży detalicznej.

Na koniec zwracam uwagę na kradzieże podyktowane sezonem. Obecnie z uwagi na gorączkę zakupu prezentów ryzyko kradzieży markowych zabawek jest zdecydowanie większe niż zwykle ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Pod tym względem każdego roku presja jest większa, a handel odnotowuje najwyższe straty. Potwierdza to raport Retail Security in Europe, który wskazuje, że w Polsce udział kradzieży sezonowych w okresie zimowym wynosi 28,1% i jest najwyższy wśród pozostałych pór roku (wiosna, lato i jesień).

Powrót do strony głównej