W 2021 roku podjąłem się obserwacji napadów, rozbojów w handlu, co można było śledzić we wpisie przegląd: napad, rozbój w handlu. Informacje uzyskane z przeglądu prasy lokalnej i poszczególnych jednostek policji były omawiane co miesiąc i podsumowywane co kwartał.
Nie są to pełnowartościowe statystyki, ponieważ nie gromadzą wszystkich zdarzeń. Myślę jednak, że próba wystarczy, aby zobrazować panujący trend.
Poniżej znajduje się podsumowanie roczne, które daje wgląd w to, jaki sklep sprawcy najczęściej wybierali, jaki był cel kradzieży, jakich metod i narzędzi używali oraz jakie dni tygodnia najczęściej wybierali.
To podsumowanie roczne może być przydatne jako podstawa do szkoleń i głębszej analizy tematu.
Sklepy według udziału %: spożywczy 54%, market 21%, jubiler 9%, monopolowy 5%, supermarket 4%, sklep odzieżowy 2%, pozostałe 5%.
Cel napadu, kradzieży według udziału %: gotówka 30%, alkohol 27%, art. spożywcze 16%, biżuteria 10%, papierosy 6%, odzież i dodatki 5%, elektronarzędzia 3%, elektronika użytkowa 2%.
Metoda według udziału %: użycie siły 53%, groźby 47%.
Narzędzie według udziału %: brak 39%, nóż 26%, atrapa broni 15%, niebezpieczny przedmiot 9%, gaz 7%, samochód (potrącenia) 4%.
Dni tygodnia według udziału %: środa 22%, poniedziałek 16%, sobota 14%, wtorek 12%, piątek 11%, czwartek 9%, niedziela 8%, nie określono 4%.
W ubiegłym roku prześledzone przypadki napadów, rozbojów na sklepy koncentrowały się głównie na gotówce i alkoholu. Jest to zdecydowanie najczęstszy cel sprawców. Dalej pojawiają się artykuły spożywcze, biżuteria, a także papierosy. Sprawcy skupiali się przede wszystkim na osiedlowych sklepach spożywczych, marketach oraz jubilerach.
Podczas zeszłorocznych zdarzeń sprawcy częściej używali siły, odpychając, uderzając, a nawet krępując ofiarę. Niestety w ubiegłym roku odnotowano przypadki ataku ze skutkiem śmiertelnym.
Sprawcy napadów posługiwali się najczęściej takimi narzędziami jak nóż, atrapa broni, niebezpieczny przedmiot (młotek, tłuczek do mięsa, wkrętak, tulipan) oraz gaz. Zdarzały się też przypadki potrąceń samochodem przez uciekających sprawców.
Patrząc na poprzedni rok można stwierdzić, że środa jest najczęściej wybieranym przez sprawców dniem tygodnia, a następnie jest to poniedziałek i sobota.
Ofiarami napadu w 2021r. były głównie kobiety, które najczęściej obsługują w sklepach spożywczych.
Ich udział w zdarzeniach wyniósł 60%, mężczyźni stanowili 21%, wyróżniłem również pracowników ochrony z udziałem 19%.