Pojawiły się już informacje dotyczące ilości zarejestrowanych przestępstw kradzieży i wykroczeń przez Komendę Główną Policji za pierwsze półrocze tego roku. Jak wynika z tych dany ilość przestępstw spadła o 28,5 % to o 6,9 tys. przypadków mniej. Natomiast ilość wykroczeń zmalała o 12,4 % to o 17,8 tys. mniej. Trend spadkowy utrzymuje się. Co może być tego powodem pisałem już we wcześniejszym artykule odnoszącym się do danych za pierwszy kwartał, czytaj: Spadek w statystykach kradzieży Q1 ‘24r.
Po opublikowaniu danych za pierwsze półrocze, miałem również możliwość wypowiedzieć się dla mediów. Moje wypowiedzi można znaleźć pod tymi linkami.
Spadła liczba kradzieży w sklepach? Eksperci zgodni: statystyki KGP nie oddają rzeczywistości – Polska – https://t.co/biRAwSyCh3 #retail #crime #kradzież https://t.co/HSp3r8akVB
— Łukasz Grzesik (@lukasz_grzesik) July 25, 2024
Nowe dane o kradzieżach w sklepach. Wyraźna zmiana trendu #retail #crime #kradzież https://t.co/egOzOetkkw
— Łukasz Grzesik (@lukasz_grzesik) July 24, 2024
Przygotowałem również kilka kluczowych wniosków z wypowiedzi, oto one:
• Jednym z powodów spadku ilości rejestrowanych kradzieży jest poprawa prewencji przez detalistów, modernizacja i rozwój systemów bezpieczeństwa chroniących towar przed kradzieżą, w okresie gdy problem kradzieży nasilał się.
• Już na podstawie danych za pierwszy kwartał tego roku można było wywnioskować, że branża handlowa najprawdopodobniej ma już za sobą największą falę kradzieży, będącą efektem minionych kryzysów.
• Należy pamiętać, że statystyki policyjne odnoszą się do niewielkiej liczby zgłoszonych przypadków kradzieży sklepowej. W rzeczywistości problem jest znacznie większy.
• Przestępstwa kradzieży w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, zbliżonym do tego z 2022 r., w porównaniu do tego samego okresu. W przypadku wykroczeń kradzieży, także są to podobne wartości a nawet nieco większe niż w analogicznym okresie 2022 r.
• Tworząc strategię bezpieczeństwa z zakresie ochrony towaru należy zacząć od profilaktyki, szkoleń i odpowiednich procedur. Niezbędna jest kadra świadoma zagrożeń i przygotowana do reagowania na pojawiające się zagrożenia.
• Wskazuje się, że jedną z obecnych przyczyn mniejszej liczby zarejestrowanych przypadków kradzieży w sklepach, może być mniejsza skłonność sprzedawców do reagowania na drobne kradzieże. Jeżeli faktycznie tak jest, jest to niepokojący sygnał.
• Obecnie trudno przewidzieć, co będzie się działo w drugiej połowie roku i czy pojawi się impuls, który przyczyni się do pogorszenia statystyk dotyczących kradzieży sklepowych. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale nie można tego wykluczyć.